Warunki klimatyczne i atmosferyczne

Klimat i warunki atmosferyczne panujące w miejscu, gdzie położony jest ogród, decydują o jego charakterze. One też mają wpływ na wygląd budynków mieszkalnych. W miejscowościach zasobnych w drewno i kamień właśnie z tych materiałów wznosi się ściany, parkany, a także buduje drogi. Ogrody otoczone są żywopłotami z drzew lub krzewów najlepiej rosnących w danych warunkach klimatycznych i w tej miejscowości. Właśnie z powodu tych uwarunkowań ogrody różnią się od siebie, w przeciwieństwie do urządzonych za pomocą standardowego wyposażenia, kupionego w sklepach ogrodniczych.

Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej rosną w miejscowości, gdzie znajduje się ogród, i te w nim posadź. Warto też się przyjrzeć, co uprawiają z powodzeniem sąsiedzi.

Główne czynniki warunkujące wzrost roślin w konkretnej miejscowości to jak wysoko jest ona położona nad poziomem morza oraz jak długie i mroźne bywają zimy. Uprawy są wrażliwe także na oddziaływanie wiatru. Na przykład wiatr od morza przenoszący drobinki soli zostawia ślady nawet na obszarach, które są oddalone od brzegu aż o 5 km. Tylko niektóre rośliny mogą wytrzymać podmuchy takiego wiatru.

Warunki klimatyczne powodują, że ogrody mogą się między sobą zdecydowanie różnić. Budynki i drzewa, które otaczają ogród, zasłaniają roślinom słońce. Latem, kiedy świeci ono wysoko na niebie, ilość światła jest wystarczająca, nawet jeśli dociera tam tylko przez część dnia. Natomiast zimą słońce stoi nisko, dlatego jego promienie nie dochodzą do ogrodu przez wiele miesięcy.

Między drzewami a budynkami powstają silne przeciągi. Wiatry, tworząc kominy powietrzne, powodują znaczne szkody, chociaż parkany i żywopłoty są po to, aby osłabiały silne podmuchy. Masywne ogrodzenia z cegieł — które w innych warunkach sprzyjają wzrostowi roślin, ponieważ zatrzymują promienie słoneczne — powiększają turbulencję wiatru i w tym przypadku nie są właściwymi barierami.

Domy i ogrody położone blisko siebie, ale na różnych poziomach: wzgórze — dolina, będą, zależnie od pory roku, poddane znacznym wahaniom temperatury. Zimą z powodu mrozu, a latem — wiatru. Zimne powietrze spływa na dół podobnie jak woda. Jeśli ogród znajdzie się na drodze zimnego powietrza, w żaden sposób go przed nim nie uchronisz. Można tylko próbować zmienić kierunek zimnych podmuchów przez odpowiednie posadzenie roślin. Ogrody w dolinach lub położone u stóp wzgórz znajdują się jakby w mroźnych „kieszeniach”, a ich mikroklimat jest zdecydowanie zimny. Śnieg pozostaje tam długo, aż zniknie pod wpływem wiatru i słońca. Takie warunki są nieodpowiednie dla kwitnących na wiosnę drzew owocowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *