Położenie ogrodu

Wygląd ogrodów podobnie zaplanowanych może się różnić w zależności od ich usytuowania. Ogrody miejskie, otoczone ścianami sąsiadujących ze sobą budynków, wydają się znacznie mniejsze niż ogrody tej samej wielkości, ale znajdujące się w wiejskim, otwartym krajobrazie. Miejski ogród pełni szczególną rolę w życiu człowieka, ponieważ na tej prywatnej przestrzeni można, bez przemieszczania się, wypoczywać nie tylko latem, ale przez cały rok. Planując ogród w mieście trzeba uwzględnić sąsiedztwo i wpływ otaczających go budynków.

Wysokie budynki zasłaniają roślinom słońce i z tego właśnie powodu ich pokrój i rozmiary bywają nienaturalne. Cień rzucają również drzewa, które rosną w sąsiednich ogrodach. Miejski ogród otoczony murami może także działać jak „pochłaniacz” promieni słonecznych i stać się, szczególnie latem, bardzo gorącym miejscem.

Ze względu na specyficzne położenie i związane z tym liczne ograniczenia śródmiejski ogród powinien być zaplanowany oraz urządzony z prostotą. W dużych donicach można posadzić różne rośliny kontrastujące ze sobą wieloma odcieniami zieleni, niewielkie zaś zadaszenie stworzy wrażenie intymności, a także izolacji. Taki ogród powinien różnić się od innych, ale w żadnym wypadku nie powinien być zmniejszoną wersją ogrodu wiejskiego.

Właściciele ogrodów przydomowych położonych w dzielnicach podmiejskich mogą pokusić się o nadanie im charakteru rustykalnego. Pozwala na to przede wszystkim większa przestrzeń. Można w takim ogrodzie urządzić plac zabaw dla dzieci oraz wydzielić miejsce na warzywnik. O ile ogród śródmiejski nie stwarza raczej możliwości aktywnego wypoczynku, o tyle w ogrodzie podmiejskim można organizować zabawy dziecięce, gry sportowe i spotkania towarzyskie. Osłona z szybko rosnących roślin zapewni prywatność i da poczucie odosobnienia.

Nim zaczniemy planować, trzeba się zastanowić, ile czasu możemy i chcemy poświęcić pracy w ogrodzie. Ogród powinien stać się miejscem odpoczynku, zatem przestrzeń wokół domu należy urządzić tak, aby do tego zachęcała. Pomysły zagospodarowania ogrodów śródmiejskich, podmiejskich i wiejskich często wzajemnie się uzupełniają.