Układanie parkietu z klepek

Układanie parkietu z klepek

Klepki parkietowe układa się zwykle w tzw. jodełkę; przypominają one nieco płytki mozaikowe, niemniej w przeciwieństwie do nich mają najczęściej złącza na pióro i wpust, dzięki czemu układana z nich posadzka jest równa i gładka.

Posadzka z klepek wymaga dobrego przygotowania podłoża. Można je układać zarówno na równej warstwie płyt paździerzowych, jak i na specjalnym podkładzie. Układa się go na przygotowanym podłożu przed ułożeniem klepek.
Parkiet układa się niekiedy bez mocowania i klejenia. Oznacza to, że klepki leżą po prostu na podłożu i trzymają się ściśle razem dzięki połączeniom na pióro i wpust. Układając ostatnie płytki brzegowe, trzeba je wbić na miejsce specjalnym pobijakiem lub młotkiem, uderzając przez drugą, trzymaną w ręku klepkę. Nie zapomnij o pozostawieniu odstępu przy ścianie. Mocując ostatnią klepkę w kącie, musisz ściąć jej pióro i dolną część wpustu, a następnie ułożyć ją na miejscu. Jeśli w przyszłości zajdzie konieczność zdejmowania parkietu, będziesz miał doskonały punkt wyjścia. Dostępne są klepki parkietowe w pełni wykończone, więc po ułożeniu posadzki nie będziesz musiał wykonywać żadnych innych prac.

Mocowanie klepek parkietowych


1 Układaj jodełkowy wiór, ułożywszy pod ścianą pasek z korka przytrzymujący klepki na miejscu. Dopychaj klepki do siebie uderzając młotkiem (ale nie bezpośrednio, posłuż się niepotrzebnym kawałkiem klepki).
2 Zmierz nie wypełnione klepką luki. Zetnij pióra płytek brzegowych i wbij klepki w szczelinę, stukając w nie młotkiem przez kawałek drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *