Układanie posadzki mozaikowej

Układanie posadzki mozaikowej

Płytki mozaikowe składają się z małych listewek, krótszych od klepek parkietowych. Listewki są naklejone na papier lub specjalny elastyczny podkład. Listewki są najczęściej zgrupowane w większą całość, tworzącą wzór plecionkowy, można je jednak rozdzielić i użyć do wyklejania małych ubytków czy podłogi wokół rur, czy framug.

Przygotowanie podłoża i aklimatyzowanie drewna odbywa się tak samo, jak w przypadku posadzki deszczułkowej. Przy ścianach należy zostawić odstęp o szerokości około 1,2 cm. W tym celu lepiej umieścić przy ścianach małe kliny z korka.

Zacznij pracę od układania pełnych płytek, zostawiając puste miejsca tam, gdzie trzeba płytki przyciąć lub wpasować mniejsze fragmenty.

Do cięcia płytek mozaikowych najlepiej nadaje się piła grzbietnica, elektryczna wyrzynarka lub piła ręczna. Opisana powyżej metoda może być również zastosowana przy układaniu klepki parkietowej. Wypełnij miejsca wokół rur i trudno dostępnych elementów mniejszymi fragmentami płytek lub przyciętymi pojedynczymi listewkami.

Przyklejanie płytek mozaikowych

1 Wciskaj płytki w warstwę kleju parkietowego. Po ułożeniu pierwszego rzędu płytek rozsmarowuj klej na powierzchni około 0,5 nr i układaj kolejne rzędy.
2 Niektóre płytki trzeba będzie przyciąć. Staraj się, by niepełne płytki umieszczać w mało eksponowanych miejscach – jak najdalej od drzwi, w miejscu, na które nie pada światło z okna, czy tam, gdzie chcesz postawić większy mebel.

3 Dociśnij płytki stukając w nie drewnianym pobijakiem i sprawdź, czy wszystkie krawędzie ściśle do siebie przylegają. Tam, gdzie trzeba, odłam mniejsze fragmenty płytki do wypełnienia drobnych luk.
4 Chcąc zaznaczyć linię cięcia, połóż płytkę na ostatniej pełnej płytce. Na wierzchu połóż jeszcze jedną, umieszczając jej krawędź w odległości około 1,2 cm od listwy podłogowej i odrysuj linię cięcia wzdłuż przeciwległej krawędzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *