Miejsce i wygląd ogrodu

Wybierając miejsce, na którym chcemy postawić dom, myślimy także o jego przydatności do założenia ogrodu. Kawałek ziemi znajdujący się przy domu pozwala zrealizować różne pomysły, jest też miejscem wypoczynku. Widok na pięknie urządzony ogród to ogromna przyjemność i powód do satysfakcji. Nie zawsze możemy kształtować wygląd ogrodu od początku, niekiedy musimy zaadaptować spuściznę po poprzednim właścicielu.

Najprzyjemniej jest na nie zagospodarowanym terenie wyczarować własny ogród. Patrzeć, jak się zmienia, porównywać jego wygląd z ogrodem sąsiadów. O wyglądzie małych miejskich ogrodów, także tych usytuowanych przy ulicach, decydują przede wszystkim otaczające je budynki, ale nawet malutkie roślinki, które udało się w nich wyhodować, cieszą właścicieli.

Rodzaj gleby w ogrodzie także decyduje o jego wyglądzie. Pewne rośliny bowiem wolą glebę kwaśną, inne zaś lepiej rosną w zasadowej. Struktura gleby powoduje albo jej szybkie nagrzewanie się, co pobudza wiosną rośliny do szybkiego wzrostu, albo bardzo wolne — opóźniając ich wzrost.

Nowe działki mają zazwyczaj wierzchnią warstwę gleby jałową, co najczęściej jest pozostałością po pracach budowlanych. Nim zacznie się jakiekolwiek prace, należy rozsypać nawóz, użyźniając w ten sposób glebę.

Na półkuli północnej ogrody na ogół położone są od strony południowo-zachodniej, co jest szczególnie korzystne przy długich letnich dniach. Warto pamiętać, że jeśli ogród frontowy jest słoneczny, to położony z tyłu domu, od północy, będzie tonął w cieniu. Ale jest wiele roślin, które dobrze rosną w takim miejscu. Obszar zacieniony blisko domu jest szczególnie potrzebny w gorącym klimacie.

Przy planowaniu ogrodu należy pamiętać o utrudnieniach na stałe związanych z danym miejscem. Na przykład wysokie budynki rzucające cień mogą opóźniać wzrost roślin i wprowadzać chłód do ogrodu. Ogród na skarpie ładnie wygląda, lecz rozważając możliwość założenia ogrodu na stromym wzniesieniu trzeba pamiętać, że będą potrzebne mury oporowe zapobiegające osuwaniu się ziemi. Prawidłowe zaś skonstruowanie takich murów oporowych jest bardzo kosztowne. Chciałbym także przestrzec przed nachyleniem powierzchni ogrodu w kierunku domu, ponieważ może to spowodować kłopoty z odprowadzeniem wody, szczególnie w czasie zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *