Cyklinowanie podłogi

Cyklinowanie podłogi

Po przygotowaniu podłogi możesz wycyklinować jej centralną część profesjonalną cykliniarką.

Do zdarcia wierzchniej warstwy drewna załóż na bęben taśmę o grubych lub średniogrubych ziarnach, następnie zmień ją na delikatniejszą i wygładź powierzchnię. Wielkość maszyny nie pozwoli ci dotrzeć do wszystkich partii podłogi, będziesz więc musiał użyć także i mniejszej cykliniarki elektrycznej.
Jedno i drugie urządzenie należy prowadzić równolegle do kierunku ułożenia desek, zachodząc o około 7 cm na poprzednio wycyklinowany pas. Nawet mniejsza elektryczna cykliniarka nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków podłogi; będziesz musiał użyć zwykłej cykliny ręcznej.

Mimo że większość maszyn wyposażona jest w worki zbierające pył, nie są one w stanie zredukować zapylenia do zera. Po zakończonym cyklinowaniu musisz więc dokładnie oczyścić podłogę odkurzaczem, zmyć wilgotną szmatą i – po dokładnym osuszeniu – zagruntować.

Używanie maszyn do cyklinowania

1    Przed włączeniem maszyny ustaw ją tak, by bęben znajdował się w powietrzu. Następnie włącz urządzenie i powolutku opuszczaj wirujący bęben na podłogę. Staraj się nie dopuścić do zbyt szybkiego przesuwania się maszyny do przodu. Ale nie przesadzaj, ponieważ możesz niechcący wyżłobić w podłodze dołek.
2    Przesuwaj maszynę w przód i w tył zgodnie z kierunkiem ułożenia desek. Każdy kolejny cyklinowany pas powinien lekko zachodzić na poprzedni (około 7,5 cm). Zabezpiecz przewód, zarzucając go sobie na ramię. Jeśli podłoga jest nierówna, wykonuj pierwsze ruchy pod kątem 45° do kierunku ułożenia desek.
3    Po założeniu delikatniejszego papieru przesuwaj maszynę jedynie wzdłuż desek. Nie wolno cyklinować desek pod kątem prostym – w ten sposób nie usuniesz nierówności. Po wygładzeniu środkowej partii podłogi wykończ brzegi mniejszą cykliniarką elektryczną, zaś miejsca trudno dostępne zwykłą cykliną ręczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *