Płyty wiórowe mają krawędzie proste lub łączone na pióro i wpust; mają najczęściej 1,9 lub 2,2 cm grubości. Do większości celów w zupełności wystarczą cieńsze płyty, niemniej tam, gdzie odstęp między legarami przekracza 45 cm, trzeba użyć płyt o grubości 2,2 cm. Jeśli chcemy uzyskać gładką i wytrzymałą powierzchnię, najlepiej użyć płyt łączonych na pióro i wpust.
Jeśli chcesz układać płyty o gładkich krawędziach, musisz między legarami przykleić i przybić łaty z drewna o wymiarach legarów, które będą podtrzymywać brzegi płyt, zapobiegając ich wyginaniu.
W przypadku płyt łączonych na pióro i wpust zabieg ten nie jest konieczny. Brzegi każdej płyty powinny zachodzić do połowy na legar. Przybij płyty 6,5 cm gwoździami z płaską główką. Płyty zakrywające przewody i rury umocuj wkrętami. Większość tradycyjnych pil ulega stępieniu podczas cięcia płyt wiórowych, toteż jeśli musisz przyciąć ich większą ilość, użyj piły tarczowej, ewentualnie piłki ręcznej przystosowanej do cięcia płyt wiórowych. Do wycinania skomplikowanych kształtów najlepsza jest elektryczna wyrzynarka. Uważaj, by do pomieszczenia nie dostała się wilgoć, która osłabia strukturę płyt wiórowych.