Układanie posadzki deszczułkowej

Układanie posadzki deszczułkowej

Posadzkę deszczułkową układa się z wąskich deszczułek różnej długości łączonych na pióro i wpust. Deszczułki mogą nawet dość znacznie różnić się między sobą odcieniem, toteż dobrze jest otworzyć wszystkie zakupione paczki i sprawdzić, czy kolorystyka jest w miarę jednolita.

Podłoga deszczułkową często bywa układana w kierunku od drzwi. Wiadomo jednak, że deszczułki ułożone w poprzek wąskiego i długiego pokoju mogą go optycznie poszerzyć. Najlepiej będzie, jeśli wypróbujesz jedno i drugie rozwiązanie układając partię deszczułek na podłodze.

Przed rozpoczęciem układania posadzki deszczułki należy poddać co najmniej 48-godzinnej aklimatyzacji w pomieszczeniu. Otwórz paczki w pokoju, w którym chcesz położyć nową posadzkę, by deszczułki mogły przystosować się do nowej temperatury i wilgotności.

Przygotuj podłoże, wyrównując je, oczyszczając i osuszając. Jeśli chcesz, możesz położyć warstwę materiału izolującego przed chłodem i tłumiącego hałas. Następnie przybij deszczułki cienkimi gwoździami.

Podgrzewana podłoga może spowodować kurczenie się deszczułek. Przed dokonaniem zakupu zasięgnij rady producenta.

Jeśli podłoże ma kształt kwadratu, ułóż pierwszy rząd równolegle do ściany, w odległości około 1,2 cm od niej, zakładając rozszerzenie się drewna. Jeśli pokój nie jest kwadratowy, wytycz kredą linie prowadzące. Jeśli deszczułki są impregnowane, zakończ pracę wygładzeniem posadzki wełnianą tarczą polerską osadzoną na wiertarce.

Układanie deszczułek


1 Ułóż pierwszą deszczułki, wpustem do ściany, prostopadle do desek podłogi. Przybij gwoździkami, wbijając je w pióro.
2 Dociśnij do siebie deszczułki i przybij do podłoża. Dodaj następny rząd, wbijając go młotkiem na miejsce, osłaniając niepotrzebnym kawałkiem deszczułki.
3 Przybij deszczułkę wbijając gwóźdź w pióro. Dociśnij złącza między deszczułkami. Przytnij wzdłuż ostatnią deszczułkę do pożądanej szerokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *