Jaki ogród

Wybór stroju zależy od okazji, na jaką się ubieramy, od pory dnia, w której odbywa się spotkanie, czy w końcu od tego, co zamierzamy właśnie robić. Garnituru nie wkłada się do łowienia ryb czy kopania ogródka, podobnie jak dżinsy nie pasują na wytworne przyjęcie. Elegancja stroju, jego przydatność i trwałość zależą od materiału, z którego został uszyty, oraz od umiejętności krawca. Wiemy wszyscy, że ubranie z doskonałego materiału, uszyte przez dobrego krawca, z powodzeniem służy nam przez dłuższy czas.

Zastanawianie się nad urządzeniem przestrzeni wokół domu można porównać do myślenia o tym, co na siebie włożyć. Zastanawiamy się, jaki to ma być ogród, czy będzie pasował do domu i służył jego mieszkańcom. Osobiście uważam, że najlepszy jest taki ogród, który powstał z myślą o indywidualnych potrzebach i zamiłowaniach jego właściciela.

Tylko od Twojej pomysłowości, Drogi Czytelniku, zależy wygląd i rodzaj Twojego ogrodu. Zanim przygotujesz plan jego urządzenia i zaczniesz kopać grządki, powinieneś się zastanowić, jaki ogród jest potrzebny Tobie i Twojej rodzinie.

Mówiąc „ogród”, często wyobrażamy sobie malownicze trawniki, groty i sadzawki. Radzę na początku zapomnieć o kolorowych zdjęciach ogrodów, jakie dotychczas obejrzałeś, i zastanowić się, o jaki ogród naprawdę Ci chodzi. Sposób jego zagospodarowania powinien zależeć od stylu życia, jaki prowadzisz Ty i Twoja rodzina.

Nie martw się, jeśli od razu nie zdołasz wybudować ogrodzenia i wyłożyć tarasu terakotą. Najważniejsze jest, abyś działał zgodnie z dobrze przemyślanym planem.

Dobry plan zagospodarowania ogrodu musi uwzględniać położenie domu. Wiele domów jest tak usytuowanych, że do zagospodarowania jest przestrzeń zarówno od frontu, jak i z tyłu. Wówczas trzeba zaplanować dwa odmienne ogrody, które będą się różnić się od siebie tak, jak kuchnia od pokoju gościnnego. Funkcje, jakie mają spełniać, określają sposób ich urządzenia i wygląd. Ogród od frontu powinien być reprezentacyjny, a położony z tyłu domu — miejscem wypoczynku.

Zagospodarowanie ogrodu zależy oczywiście od indywidualnych upodobań, ale najczęściej jest przedłużeniem i rozwinięciem stylu, jaki panuje we wnętrzu domu. Możesz hołdować gustom tradycyjnym lub wielbić nowoczesność, przedkładać zieloną gęstwinę nad oszczędnie wyselekcjonowaną zieleń, lecz i tak rodzaj ogrodu zależy od jego umiejscowienia — w mieście, na wsi czy też w okolicy podmiejskiej.

I to jest ten pierwszy, najważniejszy czynnik, od którego zależy cała reszta szczegółów związanych z urządzaniem ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *