Wykop fundamentu na gruncie cz.1

Fundament z betonu zwykłego – zbrojenie ławy betonowej

WYKOP

Najtańsza i najszybsza metoda polega na wprowadzeniu sprzętu mechanicznego. Żyzna warstwa gleby powinna być starannie oddzielona i zmagazynowana do dalszego porządkowania działki. Wykop powinien być dostatecznie obszerny, by pomieścić szalunek ścian. Najistotniejsze jest to, by ława fundamentowa lub stopa fundamentowa znajdowała się poniżej poziomu przemarzania. Pochylenie ściany wykopu zależy od panujących lokalnie warunków glebowych. W glebie gliniastej ściana wykopu może być niemal pionowa. W glebie piaszczystej ściana powinna być bardziej pochylona i ława drutowa powinna się znaleźć dalej od ściany wykopu.

Fundament z betonu zwykłego
Ława fundamentowa lub stopa fundamentowa będzie podtrzymywać cały ciężar domku drewnianego. Wymiary ławy lub stopy zmieniają się bardzo w zależności od rodzaju gruntu i masy budynku.

UWAGA! Jeśli grunt Jest lekki, to ława i stopa powinny być szersze oraz wzmocnione przez stalowe pręty. Pręty rozmieszcza się w odległości co najmniej 10 cm od powierzchni ławy lub stopy i łączy się je za pomocą „przepalanych” drutów stalowych.

Fundament z betonu zwykłego – wykonywanie szalunków.

JAK WYKONAĆ SZALUNEK POD ŁAWĘ BETONOWĄ?
o rozciągnij druty pomiędzy ławą drutową, aby wytyczyć zewnętrzne krawędzie ścian (obrys fundamentu);
o określ górny poziom fundamentu na poziomie podłogi parteru,
o zawieś piony w naciągach skrzyżowanych drutów wytyczających obrys fundamentu. Wbij w dno wykopu kołki pilotujące w tak wyznaczonych miejscach. Wbij gwoździe w środki każdego kołka. Gwoździe określają naroże domku;

Uwaga :
Po założeniu desek szalunku ławy i obsypaniu ziemia należy ponownie sprawdzić prawidłowość położenia oszalowania. Deseczki szerokości ławy należy umieścić pomiędzy deskami szalunku przed przybiciem desek ściągających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *