W ogrodzie i w domu

Pierwszym sygnałem wiosny są promienie słoneczne, które wpadają do domu przez okno i szeroko otwarte drzwi. Dzieci i zwierzęta, będąc najbliżej natury, częściej wybiegają z domu do ogrodu, który zaczyna się budzić ze snu zimowego.

Moje mieszkanie w Londynie, znajdujące się na parterze, ma przeszklone, przesuwane drzwi, latem otwarte od rana do wieczora. Łączą one pokój, w którym pracuję, z ogródkiem i dzięki temu łatwiej znoszę trudy miejskiego życia. Nawet zimą, kiedy drzwi są już zamknięte, widok ogrodu sprawia dużą przyjemność. Szczególnie ciekawie wygląda zaś wówczas, gdy wczesną wiosną rozkwita samotnie rosnąca wiśnia różowa (Prunus subhirtella autumnalis).

Należy tak zagospodarować ogród, aby w widoczny sposób łączył się on z wnętrzem domu, bez względu na porę roku. Przyjemnie jest siedząc w ciepłym, wygodnym pokoju wyglądać na pokryty śniegiem ogród lub w środku lata uczynić go miejscem spotkań z przyjaciółmi, rodzinnego wypoczynku, gier i zabaw.

Traktowanie ogrodu jako miejsca, przez które do domu wpada światło słoneczne, wywodzi się z krajów klimatu śródziemnomorskiego. W krajach islamu stworzono małe zamknięte dziedzińce, w starożytnym Rzymie nazywane atrium. Patio mauretańskie z południa Hiszpanii, zamknięte ścianami domu, stanowiło wzór dla podobnego zagospodarowania dziedzińca w średniowiecznej Anglii. W wielu ogrodach jest miejsce, które w ciągu lata można wykorzystać jako patio. Otacza je ażurowe ogrodzenie, ma wyrównaną powierzchnię i jest umeblowane jak dzienny pokój. Te zewnętrzne pokoje mogą zamienić się w zimne, nieprzyjemne „studnie”, jeśli otaczają je zbyt wysokie ściany, ograniczające ilość promieni słonecznych.

Mauretański sposób urządzenia domu i ogrodu został przeniesiony do Ameryki Południowej, Meksyku, a jeszcze później do Kalifornii. Tam w latach dwudziestych naszego wieku, hołdując modnym kierunkom orientalnym, w powiększonej wersji zacisznego patio umieszczono także basen kąpielowy. Nowe formy i metody budownictwa, charakterystyczne dla architektury modernizmu, podkreślały rolę światła w budynku.

Tak zrodził się zwyczaj traktowania ogrodu jako przestrzeni będącej częścią domu. Latem, kiedy w ogrodzie spędza się dużo czasu, ważne jest podkreślenie jedności tych dwóch obszarów. Można na przykład tym samym materiałem wyłożyć podłogę na tarasie i we wnętrzu, ustawić pojemniki z tymi samymi roślinami oraz podobne meble. Dla mocniejszego zaakcentowania związku ogrodu z domem należy odpowiednio dobrać akcenty kolorystyczne.

Na następnych stronach podaję przykłady takiego zagospodarowania ogrodu i domu, aby mogły tworzyć jedną uzupełniającą się przestrzeń. Inaczej ozdabia się balkony i patia, inaczej zaś ogrody. Połączenie dwóch przestrzeni: domu i ogrodu zależy od tego, jak wykorzystasz materiały budowlane, aby podkreślić jedność tych dwóch miejsc.