Kształt i faktura ogrodu cz.1

Ostateczny kształt planu wyłoni się dopiero po dołączeniu trzeciego wymiaru, czyli po rozważeniu wysokości elementów, i to zarówno ścian, jak i zróżnicowania poziomów, a także drzew i krzewów. Wówczas otrzymamy realny kształt ogrodu.

Tym, co powoduje, że na jednej działce chciałoby się przebywać, a na innej nie, jest rozmieszczenie roślinności otaczającej miejsca, po których chodzimy i w których odpoczywamy. Kształty i proporcje obsadzonych i nie obsadzonych powierzchni mogą albo uzupełniać inny trójwymiarowy element ogrodu, czyli dom, albo kontrastować z nim.

Proporcje między poszczególnymi elementami, bez względu na to, czy wyważone czy nie, widać wyraźnie w starszych ogrodach, o uformowanej masie drzew i krzewów. Planowanie ogrodów jest sztuką trudną, zakładając je bowiem trzeba umieć wy-
obrazić sobie wygląd obsadzanych powierzchni po latach. Nawet osiemnastowieczni twórcy wielkich angielskich parków krajobrazowych mieli te same problemy. Mogli przekształcać w dowolnym stylu krajobraz, formując na przykład jeziora czy przesuwając ogromne masy ziemi, ale musieli także obsadzać falisty teren parków małymi drzewkami, które dziś, po dwustu z górą latach, możemy oglądać jako dojrzałe okazy.

Roślinność nie jest jedynym elementem określającym kształt ogrodu. W małym ogrodzie decydują o nim również otaczające go ściany, wyniesione grządki, płoty, a nawet zbudowane palenisko.

Mała kompozycja.
Każdemu elementowi w ogrodzie należy poświęcić wiele uwagi. Możemy stworzyć ciekawe miejsca łącząc obiekt kontrastujący kształtem i fakturą. Rośliny o różnych kształtach i fakturach ciekawie kontrastują z gładkim kamieniem lub ozdobą w kształcie kuli.

Wyważenie kształtu i faktury Plan przyciągającego wzrok miejskiego ogrodu jest prosty i wyraźny. Ogród otaczający dom wygląda jak namalowany obraz. Formy ulistnienia łagodzą wyraźny typ wzoru, mimo to dom ciągle pozostaje mocnym akcentem tego układu.

„Wymodelowana” przestrzeń,. Rośliny kształtują przestrzeń, na którą spoglądamy z perspektywy cienistego tła. Odczucie trójwymiarowości w ogrodzie jest ważnym czynnikiem tworzącym jego atmosferę.