Barwy w ogrodzie cz.2

Zaufaj naturze, bądź ostrożny z wprowadzaniem nowinek. Hodowcy i genetycy roślin bowiem starają się stworzyć odmiany o najbardziej dziwacznych kolorach. Właściwie mogą spełnić każde, najbardziej wyrafinowane życzenia.

Jeśli na przykład byłoby zapotrzebowanie na czarne róże, to zostaną one „wyprodukowane”. Ale takie rośliny wprowadzone do grodu zwykle zaczynają dominować i są trudne do zestawienia z innymi.

Kolor tła powinien podkreślać funkcję i charakter ogrodu oraz harmonizować z barwą roślin jednorocznych, a także ulistnieniem krzewów. Jaskrawa żółć i oranż działają stymulująco, idealnie zatem pasują do terenów przeznaczonych do aktywności ruchowej. Delikatniejsze kolory, na przykład niebieski lub różowy z dodatkiem purpury czy bieli, dają ciekawy, stonowany efekt. Mogą ze sobą sąsiadować rośliny o intensywnych i łagodniejszych barwach, jednak uzyskany efekt nie powinien być przypadkową, pstrokatą mieszaniną. Pamiętaj, że jaskrawa plama w środkowej części ogrodu skraca perspektywę.

Zastanów się, co chciałbyś podkreślić kolorem. Jeżeli okaże się, że wybrane rośliny kłócą się z istniejącymi już obsadzeniami, złagodź kolory aż do uzyskania harmonii. Na przykład kombinacja metalicznego błękitu i ciemnej zieleni kontrastująca ze srebrem i złotem, tak często spotykana w obsadzeniach iglakami, daje nieprzyjemny dysonans.

Gra kolorów na tej rabacie zapiera dech w piersiach. Dominują barwy różowa i niebieska wraz z szarością roślin i dodatkiem koloru cytrynowego i białego. Urody rabacie dodaje głównie kolor; jej forma jest uboga, brak wyraźnego ulistnienia, które by łagodziło kontrast barw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *