Barwy w ogrodzie cz.1

Patrząc na jaskrawe plamy kolorowych kwiatów — reklamowanych we wszystkich katalogach nasion — należy pamiętać, że ich żywot w ogrodzie jest bardzo krótki. Okres kwitnienia większości roślin nie przekracza jednego miesiąca w roku. Dlatego przede wszystkim trzeba skoncentrować się na bardziej subtelnej kolorystyce — odcieniach i tonacji trwałego ulistnienia, które widzimy niemal przez okrągły rok. Kolory liści zarówno sezonowych, jak i zimozielonych drzew oraz krzewów cechuje wielka różnorodność. Przy prawidłowym doborze utrzymamy ładny wygląd ogrodu i materiał na cięte ozdoby domowych wazonów przez cały rok.

„Ściany” ograniczające ogród powinny być tłem w subtelnym kolorze. W przeciwnym wypadku nietrudno zauważyć, że zbyt intensywny kolor będzie raził w połączeniu z barwą ziół lub roślin jednorocznych, które zechcesz umieścić na takim tle.

Kolory kwiatów pochodzących z północnej Europy nie są zbyt agresywne; od delikatnych kolorów wiosennych, poprzez barwy wczesnego lata i nieco intensywniejsze w kolejnych miesiącach, do spokojnych tonacji jesiennych. Ostrzejsze, gorętsze kolory charakteryzują kwiaty z cieplejszych krajów;, gdzie te cechy dodatkowo wzmacniają gorące promienie słońca.

Planowanie koloru w ogrodzie powinno być równie staranne, jak ozdabianie mieszkania. Należy odróżniać barwę, czysty kolor, od tonu, który jest jej odcieniem. Wzajemny układ barw pokazuje tarcza kolorów, poniżej. Tarcza ma połówkę ciepłą, znajduje się tu czerwień, karmazyn i żółć, oraz zimną — z zielenią, błękitem i fioletem. Kolory sąsiadujące na tarczy harmonizują ze sobą, podczas gdy leżące naprzeciwko siebie kontrastują.

Porównaj delikatną tonację i piękne połączenie form liściowych z agresywnymi, niebieskimi akcentami na rabacie pokazanej obok. Subtelny zakres odcieni roślin nadaje obsadzeniu atrakcyjny wygląd przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *