Podłoże drewniane

Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać do przygotowania podłoża pod właściwą podłogę. Jednym z najpowszechniej stosowanych jest płyta wiórowa, składająca się z wiórków drzewnych zmieszanych z żywicą syntetyczną i sprasowanych pod ciśnieniem. Standardowe płyty wiórowe są dobrym materiałem podkładowym pod większość posadzek; produkowane są także płyty o dużej wytrzymałości, łączone na pióro i wpust, które mogą posłużyć do ułożenia posadzki właściwej.

Sklejka składa się ze sklejonych cienkich płyt drewnianych. Istnieją dwa zasadnicze typy sklejki: jednorodzajowa, czyli zrobiona z jednego gatunku drewna, używana jako materiał na podłoże oraz fornirowana (wielorodzajowa), wykorzystywana zamiast płyt
drewnianych na posadzki właściwe. Posadzkowe płyty sklejkowe łączone są na pióro i wpust; dostępne są w kilku klasach jakości, w zależności od gatunku forniru i trwałości kleju. Sklejka może mieć także wykończenie specjalne, z tworzywa sztucznego, metalu czy lakieru. Jeśli chcesz użyć płyt sklejkowych do konstrukcji zewnętrznych, sprawdź, czy do ich produkcji użyto kleju odpornego na działanie wody i warunków atmosferycznych.

Płyta pilśniowa wytwarzana jest ze spilśnionych włókien drzewnych sprasowanych w wysokiej temperaturze. Jest to materiał w miarę giętki, toteż wykorzystuje się go jako dodatkowy podkład na warstwę drewnianą. Istnieje wiele odmian płyt pilśniowych; do wykładania podłoża podłogowego wykorzystuje się najczęściej płyty standardowe i wodoodporne utwardzane. Płyta standardowa jest z jednej strony gładka, od spodu zaś porowata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *