Podłogi drewniane – narzędzia i sprzęt

Do wykonania większości prac potrzebny ci będzie przynajmniej młotek i piła. W zależności od charakteru danego zadania będą ci potrzebne inne narzędzia.

Podstawowe narzędzia:
– dłuto
– strug zdzierak
– młot drewniany (podbijak)
– młotek do gwoździ średniej wielkości
– obcążki
– piła tarczowa
– piła otwornica
elektryczna piła wyrzynarka

Oprócz narzędzi przedstawionych, na pewno przyda ci się szerokie dłuto do podważania starych klepek podłogowych. Do cyklinowania posadzek drewnianych trzeba wynająć specjalistyczny sprzęt. Jeśli nie używałeś do tej pory któregoś z przedstawionych narzędzi, powinieneś poćwiczyć na niepotrzebnych kawałkach drewna, by uniknąć później kosztownych błędów.

Piły
Do cięcia wzdłuż łączeń
–    przygotowującego stare klepki do usunięcia
–    będzie potrzebna elektryczna pila tarczowa.

Na rynku są także piły ręczne przeznaczone do cięcia deszczułek parkietowych, o zaokrąglonym końcu ostrza ułatwiającym wrzynanie się w szczelinę. Pila tarczowa z ostrzem widiowym jest niezastąpiona przy cięciu płyty wiórowej, która tępi inne ostrza. Elektryczna wyrzynarka przydaje się do cięć u1 poprzek desek podłogowych, chociaż z powodzeniem można jc( zastąpić piłą otwornicą. Zanim użyjesz tego rodzaju piły, musisz wywiercić otwór początkowy za pomocą wiertarki. Najczęściej będzie to otwór o średnicy 1,2 cm. Przy wycinaniu skomplikowanych kształtów (np. wokół rur czy ościeżnicy, posłużysz się wyrzynarką, zaś do ręcznego przycinania możesz użyć piły grzbietnicy.

Inne narzędzia
Para obcążków przyda się do wyciągania gwoździ, którymi przybito wykładzinę dywanową. Do większości prac parkieciarskich przyda ci się średniociężki lub lekki młotek. Do wbijania gwoździ możesz także użyć dobijaka. Do odrywania opornych desek z parkietu potrzebne będzie jakieś narzędzie do podważania. Doskonale nadaje się do tego szerokie dłuto, a także długi kawałek płaskownika. Strug przyda się do wyrównywania nierówności pozostałych po sztukowaniu ubytków. Dłuto i pobijak posłużą do zdzierania spodniej warstwy nowej klepki, gdy będziesz ją chciał dostosować do wysokości starego parkietu, a także do wydłubywania uszkodzonych płytek z posadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *