O charakterze ogrodu przesądzają również użyte materiały, które odbijają lub absorbują światło i stanowią wyraźne bądź delikatne wykończenie. Ostatnim bardzo ważnym etapem jest dobór roślin, w czym okaże się pomocny rozdział dotyczący doboru i zastosowania roślin.
Kształt dojrzałej rośliny i jej części — liści czy łodyg — nie jest jedyną cechą, którą trzeba brać pod uwagę przy doborze roślin do obsadzania. Należy uwzględnić także fakturę rośliny oraz rodzaj światła odbijanego lub przenikającego przez nią. Porównaj przykład liście rododendronu i kamelii. Pierwsze są matowe, podczas gdy drugie — jasne i błyszczące. Ten efekt pomnożony przez ilość liści na krzewie ma znaczenie. Gatunki o liściach tak zwanych sezonowych, czyli zrzucanych na zimę, na pewno w ciągu całego roku mają mniejsze znaczenie, ale trzeba pamiętać, że kształty i faktura takich nagich pędów i gałęzi dodają ogrodowi uroku zimą.
O kształcie ogrodu w dużym stopniu decyduje takie usytuowanie w nim elementów, aby sprawiały wrażenie trójwymiarowych. Przestrzeń może być modelowana przez posadzenie, a potem wzrost drzew, krzewów i mniejszych roślin. Poniższe przykłady pokazują, jak przez różne obsadzenie tego samego miejsca możemy uzyskać całkowicie odmienny efekt. Układ z lewej strony, nazwany formalnym, zawiera równoważące się grupy krzewów i drzew, których ulistnienie skupia uwagę. W układzie z prawej strony, nazwanym nieformalnym, obsadzenie prowadzi wzrok wokół centralnego skupienia roślin, powiększając ogród optycznie. W obu ogrodach roślinność równoważy pustą powierzchnię.