Pomiary terenu pod ogród cz.1

Po wstępnych obliczeniach oraz poznaniu terenu, na którym ma powstać ogród, przychodzi czas na jego zaprojektowanie i wyznaczenie miejsc na grządki i rabaty. Powinieneś wziąć kartkę zwykłego papieru lub, jeśli wolisz, milimetrowego i nakreślić w ogólnym zarysie plan swojej działki.

Zacznij od budynku. Większość domów jest zbudowana na planie regularnym, a kąty wynoszą 90 stopni. Najłatwiej więc będzie określić wielkość budynku mierząc wszystkie boki, przy czym należy uwzględnić wymiary drzwi i okien, jak to przedstawiono na stronie obok. W ten sposób otrzymasz dokładny obrys budynku mieszkalnego.

Jeśli budynek jest starego typu, z wieloma różnymi przybudówkami, łatwiej będzie poszukać dokumentów geodezyjnych, wśród których powinna znajdować się mapa terenu i budynku. Taka mapa zawiera wiele ważnych szczegółów, które można z powodzeniem wykorzystać przy rysowaniu własnego planu.

Po obmierzeniu domu należy nanieść jego wymiary na plan. Skala powinna wynosić 1:100, ale dla małego terenu lepsza jest 1:50. Trzeba zostawić pewien margines na zaznaczenie granicy ogrodu.

Teraz wymierz ogród. Praktycznie robi się to tak. Po wejściu do ogrodu trzeba zmierzyć linie odchodzące pod kątem prostym od domu do granicy ogrodu. W miarę potrzeby, używając sznurka, należy na terenie ogrodu zaznaczyć te linie, pamiętając jednocześnie przy wyznaczaniu następnych, że powinny się one przecinać pod kątem prostym. Potem zmierz obwód działki i nanieś te dane na plan.

Kiedy wszystkie elementy ogrodu są już zaznaczone na planie, trzeba je umieścić w terenie posługując się metodą triangulacji, tj. wyznaczania punktów w terenie za pomocą układu trójkątów utworzonych przez te punkty.