Wyjmowanie i uzupełnianie deszczułek i klepek

Wyjmowanie i uzupełnianie deszczułek i klepek

Jeśli podłoga drewniana jest bardzo zniszczoną lub niestabilna, najlepiej zerwać całą posadzkę i położyć nową. Płyty podłogowe mają najczęściej krawędzie gładkie lub są łączone na pióro i wpust. Te drugie są trudniejsze do podważenia. Zanim jednak przystąpisz do usuwania deszczułek, sprawdź, czy nie są zamocowane na wkręty. Deszczułki przykręcane do podłoża można łatwo wyjmować. Układanie nowych deszczułek jest dużo prostszą sprawą, trzeba tylko układać je jak najściślej. Zanim przybijesz deszczułkę do podłogi, dociśnij ją dwoma drewnianymi klinami.

Usuwanie desek o krawędziach prostych

1    Wciśnij szerokie i mocne dłuto lub lewar w szczelinę między deskami. Podważaj każdą z nich, zaczynając od najwygodniejszego końca. Lewar jest wygodniejszy w użyciu, o ile jest dostatecznie mocny.
2    Podważaj deskę, póki nie będziesz w stanie wcisnąć pod nią drugiego dłuta po przeciwnej stronie. Następnie podważaj deskę z obu stron przesuwając się wzdłuż jej długości, aż do jej całkowitego wysunięcia.
3    Wsuń pod wysunięty koniec płytki jeszcze jeden lewar, opierając jego końce na sąsiednich deskach. Naciskając wolny koniec spowodujesz wysunięcie się dalszego fragmentu deski. Przesuń lewar głębiej i powtórz czynność.

Usuwanie desek łączonych na pióro i wpust

Zacznij od przecięcia pióra, wprowadzając tarczę piły w szczelinę między deskami. Nastaw piłę na cięcie o głębokości około 2,5 cm. Po tym zabiegu powstanie niewielka szczelina, którą trzeba będzie później wypełnić. Możesz też użyć specjalnej piły do desek podłogowych.

Ponowne układanie desek

W celu zapewnienia ścisłego przylegania do siebie desek podłogowych użyj dwóch klinów zrobionych z twardego drewna. Ułóż cztery lub pięć desek podłogowych, po czym w niewielkiej odległości od nich przybij do legarów kawałek drewienka. Wbijaj kliny młotkiem między drewienko a deski.
Dzięki temu deski podłogowe będą ściślej do siebie przylegać. Możesz je teraz przybić do legarów i dopiero wtedy usunąć drewienka i kliny. Do przybijania drewienka używaj krótkich gwoździ, żeby oszczędzić sobie niepotrzebnego wysiłku przy ich wyciąganiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *