Podłogi drewniane

Podłogi drewniane są cieple, gładkie i mile dla oka. Są także niezwykle trwale, mają właściwości izolacyjne, jak również poprawiają akustykę wnętrz i są łatwe w utrzymaniu. Większość podłóg drewnianych składa się z klepki z pełnego, twardego drewna położonej na podłożu, takim jak płyta wiórowa, sklejka czy płyta pilśniowa. Niektóre typy parkietu układa się na podwójnej
warstwie sklejki i drewna. Wykładzina drewniana to najczęściej długie i wąskie kawałki drewna (deszczułki) lub płytki, w których mniejsze kawałki drewna tworzą jakiś wzór (klepki i mozaika parkietowa). Płytki można układać w dowolnej konfiguracji, zaś płytki mozaikowe o wzorze plecionkowym można układać wzdłuż ścian lub po skosie.

Porównanie rodzajów drewna
Podłogi drewniane narażone są na liczne urazy i zużycie, toteż klepka musi być wykonana z trwałego materiału.
Nie każdy rodzaj drewna jest równie łatwo dostępny.
Na przykład mahoń i dąb używane są głównie do produkcji mozaiki parkietowej, zaś z jesionu i buku – mimo że są równie trwałe – robi się prawie wyłącznie klepki. Ceny też są zróżnicowane. Buk i klon są tańsze niż dąb. Najdroższe mozaiki parkietowe produkuje się z czarnego dębu.

Ochrona drzew tropikalnych
W Polsce można kupić drewno „egzotycznych” gatunków. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z katastrofy, jaka zagraża tropikalnej dżungli, ale nie zawsze uświadamiamy sobie, że sami możemy się włączyć w nurt ochrony przyrody przez zmianę naszych konsumenckich przyzwyczajeń. Większość twardych rodzajów drewna pochodzi z krajów tropikalnych.
Stanowią je drogie gatunki, takie jak mahoń, drewno tekowe, iroko. Tylko niewielka ich część pochodzi z właściwie prowadzonych plantacji. Przy obecnym tempie wyrębu, do roku 2000, obszar lasów tropikalnych zmniejszy się o jedną trzecią.
O ile nie mamy pewności, z jakiego źródła pochodzi drewno, lepiej zrezygnować z jego zakupu. Niewielka – chociaż rosnąca z każdym rokiem – grupka importerów i hurtowników sprowadza twarde gatunki drewna z plantacji uznanych przez organizacje ekologiczne. Oznakowane są one specjalną pieczęcią „Good Wood”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *