Cykliniarki i materiały ścierne

Cykliniarki i materiały ścierne

Podstawowym urządzeniem do cyklinowania podłóg drewnianych jest profesjonalna cykliniarka do podłóg. Posłuży ci ona do wycyklinowania głównej części powierzchni podłogi. Potrzebna ci także będzie mniejsza maszyna do wyrównania brzegów. W ciągu jednego dnia można wycyklinować podłogę w średnio dużym pokoju. Potrzebna także będzie maska przeciwpyłowa, punktak i młotek, obcęgi do wyciągania gwoździ i pinezek oraz ręczna cyklina do pracy w narożnikach. Powinieneś przez cały czas pracować w masce, nawet jeśli maszyna zaopatrzona jest w worek zbierający pył.

Wycyklinowanie starej posadzki drewnianej jest dużo tańsze niż położenie nowej. Zabejcowana i polakierowana podłoga może całkowicie zmienić charakter pomieszczenia, nadając mu ton ciepłej i spokojnej elegancji, która może stać się tłem dla najróżnorodniejszych mebli i dodatków.

Upewnij się, czy wszystkie deski trzymają się podłoża. Wyszukaj pęknięcia, ubytki i większe plamy i w razie potrzeby zastąp zniszczone deski nowymi. Jeśli podłoga jest bardzo zniszczona lub jeśli między deskami jest wiele szpar, lepiej zdjąć deski i ułożyć podłogę od nowa. Usuń obcążkami gwoździe i pinezki przytrzymujące wykładzinę dywanową. Jeśli główki gwoździ, którymi przybito deski do legarów wystają, wbij je głębiej, by nie uszkodziły taśmy cykliniarki. Do tego celu najlepiej użyć dobijaka i młotka.

Umacnianie obluzowanych desek
Warto podnieść każdą z obluzowanych desek, żeby sprawdzić, czy nie doszło także do przemieszczenia legarów. Często – zwłaszcza w starym budownictwie – legary obluzowują się w miejscu ich umocowania w ścianie. W takim przypadku musisz wypełnić otwór i zespoić zaprawą. Można także umocować legary na specjalnych stalowych wspornikach. Są to uchwyty ze stali galwanizowanej, które należy mocno dokręcić do ściany, a następnie wsunąć w nie końce legarów.
Jeśli końce legarów spróchniały, legary należy wymienić bądź wezwać cieślę, który dokona koniecznych napraw. Obluzowane deski należy przybić gwoździami stolarskimi z płaską główką lub przykręcić wkrętami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *