Podstawa planu ogrodu cz.1

Znając wyniki pomiarów i ogólne założenia dotyczące urządzania ogrodu, możesz przystąpić do stworzenia układu własnego ogrodu. Do tego celu będzie potrzebna odpowiednia podstawa. Żaden układ, począwszy od Concorde’a, a skończywszy na fragmentach biżuterii artystycznej, nie jest przypadkowym kształtem wziętym znikąd.

Najbardziej użyteczną podstawą jest siatka złożona z przecinających się linii leżących w równych odstępach od siebie. Odstępy linii tej siatki, jej „modulacja”, używając terminu fachowego, zależą zwykle od struktury domu lub ogrodzenia działki. Przyjrzyj się im dokładnie; skala siatki musi być z nimi zgodna.

Może się okazać, że zewnętrzny wygląd domu sugeruje wyraźny, regularny podział przestrzeni. Popatrz na ścianę domu od strony ogrodu. Jeśli ma ona układ symetryczny, to zauważysz jednakowe odległości pomiędzy drzwiami i oknami. Decyduje to o odstępach na siatce. Nowoczesne domy są często budowane z elementów prefabrykowanych, które w podobny sposób sugerują odstępy. Wiele domów jednak charakteryzuje się asymetrycznym wzorem. W tym przypadku odstępy siatki należy koniecznie zgrać z otoczeniem.

Konstrukcja ścian i ogrodzeń zakłada zwykle regularny wzór złożony z pionowych podpór betonowych, drewnianych lub ceglanych, umieszczonych w regularnych odstępach, wypełnionych deskami lub cegłami.

Połączone okręgi.
Ten układ jest oparty na kilku połączonych ze sobą okręgach, zgranych z zaprojektowanym półkolistym oknem na przylegającej ścianie domu, co widać powyżej. Na wysypanej żwirem powierzchni podniesionego i otoczonego cegłami okręgu znajdują się swobodne obsadzenia oraz rośliny skalne.