Posadzki deszczułkowe
Najczęściej wykorzystywanym do produkcji deszczułek podłogowych materiałem jest twarde drewno lub sklejka. Deszczułki z twardego drewna to najczęściej drewniane sztabki różnej długości, o grubości około 2 cm, z połączeniami na pióro i wpust. Układa się je pod kątem prostym do legarów. Produkowane z różnych gatunków drewna służą do układania luksusowych posadzek. Niektóre posadzki deszczułkowe układa się z fornirowanej sklejki. Deszczułki te łączą się ze sobą na pióro i wpust, spoczywając luzem na podłożu i tworząc jedną całość; innym rozwiązaniem są „uszy” wystające ze sklejki i wbijane w podłogę. Grubość takiej posadzki wynosi 8-12 mm.
Podkład bitumiczno-korkowy jest to gruby papier impregnowany bitumem i pokryty warstwą wiórków korkowych. Używa się go jako podkładu pod płytki parkietowe.
Posadzki klepkowe
Najpopularniejsze tego typu posadzki to parkiet klepkowy i parkiet mozaikowy. Poszczególne listewki w każdym z sektorów ułożone są tak, by tworzyły plecionkowy wzór. Najczęściej tego typu posadzki należy po ułożeniu wycyklinować i polakierować.
Niektóre płytki mozaikowe łączone są na wpust i pióro. Są one fabrycznie lakierowane i umocnione miękkimi gwoździkami aluminiowymi lub naklejone na podłoże ze sklejki. Posadzka klepkowa składa się z płytkich deseczek z twardego drewna łączonych na pióro i wpust, tworzących gładką i trwałą powierzchnię. Tradycyjną klepkę można układać na różne sposoby – najczęściej w tzw. jodełkę, ale także tradycyjnie we wzór plecionkowy czy równolegle z przesuwanymi stykami. Tradycyjne klepki parkietowe nie mają zaczepów na pióro i wpust i po ułożeniu wymagają cyklinowania i lakierowania.