Podstawa planu ogrodu cz.2

Chcąc narysować siatkę, połóż arkusz kalki technicznej na rysunku z pomiarami i upewniwszy się, że pracujesz w tej samej skali, poprowadź linie z punktów odniesienia prostopadle do domu lub ogrodzenia. Używając tych samych odstępów, wykreśl linie prostopadłe do poprzednich, dzieląc całą płaszczyznę na kwadraty.

Pokratkowany arkusz kalki powinien teraz zostać użyty jako podstawa do umieszczenia elementów tworzących ogród. Każdy rozwinięty na tej podstawie układ będzie odnosił się albo do budynku, albo do ogrodzenia. Jeśli następnie wzmocnisz to budując ogród z materiałów pasujących do konstrukcji budynku lub ogrodzenia, uzyskasz doskonałą harmonię domu i ogrodu, co znacznie ułatwi dobór elementów wypełniających układ.

Rysując plan ogrodu stosuj siatkę, kiedy tylko to będzie możliwe. Zgraj kąty proste na planie z przecięciami linii na siatce, a odległości między liniami wykorzystaj jako promienie planowanych okręgów. Takie wykorzystanie siatki jest najlepsze, jednakże można używać jej również w sposób bardziej elastyczny. Polega to na dzieleniu kwadratów siatki w równych proporcjach albo nawet obracaniu ich o 45 stopni.

Rysowanie i zastosowanie siatki.

Fronton domu, a szczególnie jego skrzydło, ma cechy przydatne w tworzeniu siatki. Znacznie bardziej istotne jest ogrodzenie z filarami umieszczonymi w regularnych odstępach, mniej więcej co 2 m. Odległości między filarami określają odstępy między liniami siatki. Linie te zgadzają się również z ważnymi elementami elewacji budynku, co czyni siatkę bardzo użyteczną.

Podstawa układu zostaje narysowana na siatce, okręgi i prostokąty są nanoszone z jednakową starannością. Jest rzeczą nieprawdopodobną, aby wszystkie elementy ogrodu pasowały dokładnie do siatki, ważne jest jednak ustalenie pewnych reguł rządzących planem.