Walory dekoracyjne posadzek z drewna
Drewniane podłogi prezentują się okazale zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Najefektowniej wyglądają parkiety deszczułkowe lub klepkowe. Wąskie deszczułki podkreślają długość pokoju, układane w jodełkę klepki są eleganckie bez śladu pretensjonalności. Inną zaletą tego typu posadzek jest fakt, że sprzyjają one wrażeniu harmonijnej jedności. Drewniana podłoga jest znakomitym tłem zarówno
dla antyków, jak i dla sprzętów supernowoczesnych, często umożliwia harmonijne ich zestawienie. Podłoga może swą kolorystyką współgrać z barwą drewnianych części mebli i eksponować żywsze kolory tapicerki. Orientalne bądź ludowe dywany i chodniki pogłębią jeszcze efekt łagodnego ciepła i przytulności, jak również pomogą skoordynować dominujący schemat kolorystyczny.
Efekt doboru deseni
Posadzka parkietowa układa się w delikatny wzór, który jednak nie dominuje nad całością. Dywany o wyrazistych wzorach położone na parkiecie nie wywołują wrażenia pstrokacizny. Przedmioty znajdujące się w tym pokoju utrzymane są w wielu różnych stylach. Są tu antyczne krzesła, nowoczesny stół, dwa folklorystyczne dywaniki o zupełnie różnych wzorach. Niemniej każdy z tych sprzętów wydaje się na miejscu, jako że wszystkie harmonizują z neutralną barwą ścian i naturalnym kolorem drewnianego parkietu ułożonego w jodełkowy wzór.
Współczesne wnętrze
Duże okna i pusty środek tego nowoczesnego pomieszczenia sprawiałyby wrażenie surowości i chłodu, gdyby nie lakierowana deszczułkowa posadzka. Ponadto łatwo ją konserwować co jest we współczesnym domu kolejną zaletą. Barwa dodaje pokojowi ciepła, lśniąca powierzchnia odbija światło, zaś proste linie kierują wzrok ku znajdującym się na obu krańcach pomieszczenia sprzętom, osłabiając wrażenie pustki. Tego typu posadzki produkowane są z najróżniejszych gatunków drewna, toteż nietrudno zharmonizować podłogę z kolorystyką mebli.